Student Recognition

FREEDOM INTERNATIONAL SCHOOL

INTERNAL COMPETITIONS

                                                          COOKING WITH FIRE CLASS VII AND VIII

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
10th January 2023 COOKING WITH FIRE

NISHANTH

VIII A 1ST PLACE
10th January 2023 COOKING WITH FIRE M P HARINI  VIII D 2ND PLACE
10th January 2023 COOKING WITH FIRE JANHAVI VII D 3RD PLACE

 

ACE SOLUTION

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLAS S SEC POSITION
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1)

RISHAAN GUPTA

I C 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1) ADVIK DASH 1 B 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1) ABDUL HANI 1 B 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1) ANISHKA AGARWAL 1 E 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1) CHIRANTAN DINESH NAYAK 1 A 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 1) VEDANTH SUMAN 1 C 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) GOUTHAM REDDY 2 C 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) SATWIK KUMAR PANDEY 2 A 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) ABHIMANYU KASHYAP 2 B 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2)  VIHAAN JADHAV 2 A 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) KASHVI APURVA SHAH 2 C 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) SHAKTHI SREE 2 D 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) VIAN HEGDE 2 D 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) ADVITA RAO 2 B 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) HAMSINI SUDHIR 2 E 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) PRANSHU SINGH 2 E 4TH PLACE

 

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3)

 SRINIDHI SREENIVASAN

3 E 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) SHANNON SWAINADVIK DASH 3 E 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) HIMA BHAIRAVA REDDY  3 A 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) AARISH JENA  3 B 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) NEHAN DUTTA 3 C 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) URVAKSH SAKET SINGH 3 A 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) ISHI REDDY AGARAM 3 C 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 3) SHREYASI MEGHANI 3 C 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4) SAMIT HEGDE 4 D 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4)  NABHA DESAI 4 E 1ST PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4)

ESHITA SHARMA

4 A 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4) KRISHI THAKOR 4 D 2ND PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4) PAVIKA NIRANJAN 4 A 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4)
AADYA SHENOY
4 D 3RD PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 4) PAVIKA NIRANJAN 4 C 4TH PLACE
10th December 2022 ACE SOLUTON(CLASS 2) SUDHANVA M RAO 4 D 4TH PLACE

 

KANNADA RAJYOTSAVA COMPETITION, November 2022

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
02nd November 2022 FANCY DRESS  (CLASS 1) ARNIMA HEBBAR I E 1ST PLACE
02nd November 2022 FANCY DRESS  (CLASS 2) SANAV NAYAK 2 A 2ND PLACE
02nd November 2022 FANCY DRESS  (CLASS 2) INCHARA V 1 A 3RD PLACE
02nd November 2022 FANCY DRESS  (CLASS 2) HAKSHITHA S 2 A 4TH PLACE
02nd November 2022 STORY TELLING (CLASS 4) SAMITH HEDGE 4 D 1ST PLACE
02nd November 2022 STORY TELLING (CLASS 3) CHI RASVI 3 B 2ND PLACE
02nd November 2022 STORY TELLING (CLASS 3) SAANVI KIRAN 3 E 3RD PLACE
02nd November 2022 STORY TELLING (CLASS 3) ALINA 3 A 4TH PLACE
02nd November 2022 FOLK SONG  (CLASS 5) JOSHUA DANIEL 5 C 1ST PLACE
02nd November 2022 FOLK SONG  (CLASS 5) SAMMITH S RAO 5 D 2ND PLACE
02nd November 2022 FOLK SONG  (CLASS 6) ISHAAN U BHAT 6 A 3RD PLACE
02nd November 2022 FOLK SONG  (CLASS 5) S MUKUNDH 5 C 4TH PLACE
02nd November 2022 MONO ACTING  (CLASS 7) PRATYUSHA HEGDE 7 C 1ST PLACE
02nd November 2022 MONO ACTING  (CLASS 7) SUDIKSHA NIRANJAN 7 D 2ND PLACE
02nd November 2022 MONO ACTING  (CLASS 7) POOJITHA REDDY KAMASANI 7 B 3RD PLACE
02nd November 2022 MONO ACTING  (CLASS 7) SHREYA PASCHAPUR 7 A 4TH PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) ZAINA YASEEN CHOUDHURY 9 D 1ST PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) DHANVI A SHEETY 9 D 1ST PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) SAMYAK M V 10 C 1ST PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) NISHITA R 10 D 1ST PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) AADYA P 10 D 2ND PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) KOUSHIK M 10 D 2ND PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) CHIRAYU V 10 C 2ND PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) YASHIKA P HAJARI 9 B 2ND PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) SHREYAS HANDE 10 D 3RD PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 10) HARSHANAND 10 D 3RD PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) NAVNEETH REDDY 9 B 3RD PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) ADVITHA RAO 9 C 3RD PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) SANKALP 9 C 4TH PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) PAVAN B 9 D 4TH PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) DHANVI SHETTY 10 D 4TH PLACE
02nd November 2022 CREATIVE COMMENTARY (CLASS 9) SHRESTA K 9 C 4TH PLACE

HINDI DIWAS COMPETITION, June 2021

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 1) AVANT JAIN I D 1ST PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 1) DWITY MODI I E 2ND PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 1) NIVAAN GUPTA I B 3RD PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 1) VIHAAN JADHAV I A 4TH PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 2) ALINA II A 1ST PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 2) ADVAITH R VANDAKAR II B 2ND PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 2) AHANA ABHIJITH II B 3RD PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 2) CHIRASVI P REDDY II B 4TH PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 3) AYUSHMAAN III C 1ST PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 3) ANSHIKA MOHANTY III E 2ND PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 3) PAVIKA III A 3RD PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 3) TEJAS III E 4TH PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 4) RIDHAAN THAKUR IV B 1ST PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 4) TASHYA VELURU IV B 2ND PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 4) TASHI IV B 3RD PLACE
13th September 2021 KAVITHA VACHAN  (CLASS 4) BHEER PRATAP SINGH IV B 4TH PLACE
13th September 2021 FANCY DRESS        (CLASS 5) ISHAN BHAT V A 1ST PLACE
13th September 2021 FANCY DRESS        (CLASS 5) DHRUVI YADAV V A 2ND PLACE
13th September 2021 FANCY DRESS         (CLASS 5) THEA BHAT V C 3RD PLACE
13th September 2021 FANCY DRESS        (CLASS 5) ZAINAB NAVEED SAYED V B 4TH PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 6) AARINDAM AURORA VI C 1ST PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 6) HARIGOBIND VI C 2ND PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 6) TANYA VI A 3RD PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 6) ADITYA PRAJOD VI A 4TH PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 7) DHATRI VII A 1ST PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 7) YUKTI VII B 2ND PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 7) ANJALI VII C 3RD PLACE
13th September 2021 ADVERTISMENT &  POSTER (CLASS 7) ADITI VII B 4TH PLACE
13th September 2021 KAHANI/ NARA EKHAN (CLASS 8) VARSHA & MEHEK VIII A 1ST PLACE
13th September 2021 KAHANI/ NARA EKHAN (CLASS 8) SYNA GUPTA VIII D 2ND PLACE
13th September 2021 KAHANI/ NARA EKHAN (CLASS 8) JIYA & SRI MOKSHITA VIII  A & D 3RD PLACE
13th September 2021 KAHANI/ NARA EKHAN (CLASS 8) ADITI VIII A 4TH PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 9) ANUSHRI IX B 1ST PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 9) VARUN S IX  C 2ND PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 9) NARAYANI IX D 3RD PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 9) KAVYA & ARAV SAWHNIY IX A 4TH PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 10) PRANAYA DHINGRA X A 1ST PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 10) SOHAM & ANIRUDH X B 2ND PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 10) SROTASWINI DAS X A 3RD PLACE
13th September 2021 CREATIVE PRESENTATION (CLASS 10) SAM X A 4TH PLACE

ENVIRONMENT DAY COMPETITION, June 2021

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST APPU VI B 1ST PLACE
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST SAI DAIVIK II E 1ST PLACE
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST SARVESH V B 2ND PLACE
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST AYUSHMAAN III C 2ND PLACE
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST NANDAN I D 3RD PLACE
25th June 2021 ENVIRONMENT DAY CONTEST DHATRI VII A 3RD PLACE

MOTHER'S DAY COMPETITION, May 2020

DATE COMPETITION NAME NAME OF THE CHILD CLASS SEC POSITION
11th May 2020 FIS BABY MODEL CONTEST L.B. NIKKIL KRITHIK NUR A 1ST PLACE
11th May 2020 FIS BABY MODEL CONTEST ANIRUDH SHANBHAG NUR B 2ND PLACE
11th May 2020 THE BEST SUMMER OUTFIT COMPETITION SMYAN GOGI NUR C 1ST PLACE
11th May 2020 THE BEST SUMMER OUTFIT COMPETITION SAMARTH ANEGUNDI NUR B 2ND PLACE
11th May 2020 THE BEST SUMMER OUTFIT COMPETITION KALYAN NUR C 2ND PLACE
11th May 2020 RHYME OR SONG ANVITHA TEJAS  LKG A 1ST PLACE
11th May 2020 RHYME OR SONG SAANVI PANDA LKG B 2ND PLACE
11th May 2020 HAIR DO COMPETITION ANVITHA TEJAS  LKG A 1ST PLACE
11th May 2020 HAIR DO COMPETITION SARA SAHIL GUPTA LKG D 2ND PLACE
11th May 2020 THE BEST CLOWN COMPETITION GOUTHAM REDDY UKG C 1ST PLACE
11th May 2020 THE BEST CLOWN COMPETITION KASHVI APURVA SHAH UKG C 2ND PLACE
11th May 2020 ANYBODY CAN DANCE KASHVI APURVA SHAH UKG C 1ST PLACE
11th May 2020 ANYBODY CAN DANCE MANYA AGRAWAL UKG C 2ND PLACE
11th May 2020 MIRROR MIRROR ON THE WALL AADI BS I A
11th May 2020 MIRROR MIRROR ON THE WALL MOULYA B II E 2ND PLACE
11th May 2020 FITNESS IN QUARANTINE Krish Kartik II C 1ST PLACE
11th May 2020 FITNESS IN QUARANTINE Aadi BS I A 2ND PLACE
11th May 2020 POETRY RECITATION NIA KUNNATH IV A 1ST PLACE
11th May 2020 POETRY RECITATION SAMRUDH RAMANAN III   2ND PLACE
11th May 2020 JEWELLERY MAKING NANDANA NIKHIL III A 1ST PLACE
11th May 2020 JEWELLERY MAKING DHRUVI YADAV IV C 2ND PLACE
11th May 2020 MS PHOTOGENIC GUHAAN VI A 1ST PLACE
11th May 2020 MS PHOTOGENIC ARSHIA ARORA V D 2ND PLACE
11th May 2020 POETRY WRITING AND RECITATION NIYATHI SINGH V B 1ST PLACE
11th May 2020 POETRY WRITING AND RECITATION SHREYA PASCHAPUR VI A 2ND PLACE
11th May 2020 SONG WRITING AND SINGING DIVYESH SOMAIAH VII A 1ST PLACE
11th May 2020 SONG WRITING AND SINGING SHREYAS HANDE VII A 2ND PLACE
11th May 2020 MOVIE MAKING SHRESTA KAUNDINYA VII A 1ST PLACE
11th May 2020 MOVIE MAKING NAVNEETH REDDY VIII B 2ND PLACE
11th May 2020 SKETCH A PORTRIAT OF YOUR MOM MANAV MENON VIII B 1ST PLACE
11th May 2020 SKETCH A PORTRIAT OF YOUR MOM VISHWA MEHTA VIII D 2ND PLACE